Skip to content
Bulunduğunuz sayfa: Anasayfa arrow Hacı Bayram Veli arrow Doğduğu Ev
Doğduğu Ev
Image Hacı Bayram-ı Veli’nin doğduğu ev Altındağ ilçesine bağlı Solfasol mahallesindedir.
Orijinal hali ocaklık, sofa ve odadan mevcut kerpiçten bir yapı idi. İç dizaynı derneğimiz tarafından yapılmıştır. Orjinalleri Ankara Etnografya Müzesinde muhafaza edilmektedir.  

 Eskiden samanlık ve 1900 yılı sonrasında da okul olarak kullanılmıştır. Uzun bir süre bakım yapılamayan adeta unutulan yapı 1894 yılında kısmi tadilat geçirmiş, 1995 yılında Altındağ Belediye Başkanlığı ve Derneğimizin büyük katkıları ile kapsamlı bir tadilat geçirmiş, içi yapıya uygun tasarlanarak bakım, onarım ve koruması üstlenilmiştir.

Daha sonra Dernek Başkanlığı olarak Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürlüğüne müracaat ederek( Korunması gereken Kültür varlığı) olarak tescil edilmiştir.

2004Yılında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Dernek Başkanlığımız işbirliği ile yapılan kapsamlı bir çalışma yapılarak bugünkü durumuna kavuşturulmuştur.  Her gün ziyarete açık olan ev bir görevli tarafından kontrolü ve temizliği yapılmaktadır. Yaptıkları çalışma ve katkılardan dolayı Ankara Büyükşehir ve Altındağ Belediye Başkanlıklarına teşekkür ediyoruz.

 Image  Image
 Image  Image
 
 

Duyurular

2014 YILI ETKİNLİĞİMİZE DAVET Her yıl geleneksel olarak kutladığımız  Hacı Bayram-ı Veli Anma Etkinlikleri bu yıl 22 Haziran 2014 Pazar günü Yeşilöz Mah.İrfanbaştuğ Cad.protokol yolu giriş köprüsü altında gerçekleştirilecektir.Saat 13.30 da başlayacak etkinliğimizde Hacı Bayram-ı Veli Hz.lerinin Annesinin türbe açılışıda yapılacaktır. Tasavvuf müziği eşliğindeki semazen gösterisi ile devam edecek etkinliğimizde  misafirlere Et,pilav ve aşure ikramının yapılacağı etkinliğimizde, günün anısına  kitap  dağıtımıda gerçekleştirilecektir.Tüm Hacı Bayram-ı sevenleri ailecek etkinliğimize bekliyoruz. 

SOLFASOL MERKEZ CAMİİ İÇ DİZAYN VE MİNARESİ RESTORE EDİLDİ
Solfosal merkez camii iç kısım  lambiri, boya badana işleri yapılarak halısı değiştirildi.

SOLFASOL MEZARLIĞI TEMİZLETİLDİ
Bakımı ve koruması dernek başkanlığımız tarafından yapılan solfasol mezarlığı 2010 yılı bakım ve temizliği Ankara Büyük şehir Belediye başkanlığı ve derneğimiz işbirliği ile yapıldı.

10. HACIBAYRAM-I VELİ ANMA ETKİNLİKLERİ SOLFASOLDA YAPILDI
Anadolu’nun manevi mimarlarından sayılan ve Türk tasavvuf kültüründe önemli yeri olan Hacı Bayram- ı Veli, doğumunun 657. yılında anısına düzenlenen bir dizi etkinlikle anıldı.

Saat

Ziyaretçi Defteri

Son Yazılan Mesaj
Site Yönetimi
Sitemiz ile ilgili görüşlerinizi ziyaret
Ziyaretçi Defteri - Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Üye Girişi

Üye Girişi

Arama


SİTE TASARIM & PROGRAMLAMA - KDS | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi - Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs Sitesi - Şahıs Web Sitesi