Skip to content
Bulunduğunuz sayfa: Anasayfa arrow Hacı Bayram Veli arrow Annesinin Mezarı
Annesinin Mezarı
          Hacı Bayram Veli’nin Annesinin mezarı Hasköy Dörtyol kavşağında Yeşil öz Mahallesinde Nebahat Taşkın İlköğretim Okulunun bahçesindedir.

Daha önce etrafı fazla yüksek olmayan dört duvarla çevrili olan mezarın kitabesinde (ümm-i Hacı Bayram-ı Veli)Hacı Bayram-ı Veli’nin annesi diye Arapça yazılmış bir kitabe ve  annesinin mezarının yanında isimsiz bir mezar daha vardı. Bu kişinin kız kardeşi veya komşuları olabileceği tahmin edilmektedir.
 
Geçmişte mezarın üzeri birkaç kez kapatılmak istenmişse de üzerindekileri hep attığı için kapatılamadığı ve içindeki ağacın dal uzantısının mezarın üzerini kapatmayarak ters istikamete uzadığı rivayet edilir.

Mezar 2000 Yıllarında yapılan okulun bahçesinde kaldığı için olumsuzluk sergilemekte idi. 2004 yılında Dernek başkanlığı olarak Keçiören Belediye Başkanlığı ile yapılan görüşmeler sonunda Keçiören Estergon Kalesinin en üst seviyesindeki mimari yapı mezara uygulanarak etrafı duvarla çevrilmiş güzel bir yeşil alan düzenlenerek derneğimiz tarafından bir çeşme yaptırılmıştır.

Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürlüğü tarafından korumaya alınan mezarın bakım, onarım ve korumasını Dernek Başkanlığımız üstlenilmiştir. Her gün ziyarete açık olan mezarın muntazaman bakımı ve temizliği yapılmaktadır. 

Keçiören Belediye Başkanlığına yapmış olduğu çalışmlardan dolayı teşekkür ederiz.
 
Image
Image
 

Duyurular

2014 YILI ETKİNLİĞİMİZE DAVET Her yıl geleneksel olarak kutladığımız  Hacı Bayram-ı Veli Anma Etkinlikleri bu yıl 22 Haziran 2014 Pazar günü Yeşilöz Mah.İrfanbaştuğ Cad.protokol yolu giriş köprüsü altında gerçekleştirilecektir.Saat 13.30 da başlayacak etkinliğimizde Hacı Bayram-ı Veli Hz.lerinin Annesinin türbe açılışıda yapılacaktır. Tasavvuf müziği eşliğindeki semazen gösterisi ile devam edecek etkinliğimizde  misafirlere Et,pilav ve aşure ikramının yapılacağı etkinliğimizde, günün anısına  kitap  dağıtımıda gerçekleştirilecektir.Tüm Hacı Bayram-ı sevenleri ailecek etkinliğimize bekliyoruz. 

SOLFASOL MERKEZ CAMİİ İÇ DİZAYN VE MİNARESİ RESTORE EDİLDİ
Solfosal merkez camii iç kısım  lambiri, boya badana işleri yapılarak halısı değiştirildi.

SOLFASOL MEZARLIĞI TEMİZLETİLDİ
Bakımı ve koruması dernek başkanlığımız tarafından yapılan solfasol mezarlığı 2010 yılı bakım ve temizliği Ankara Büyük şehir Belediye başkanlığı ve derneğimiz işbirliği ile yapıldı.

10. HACIBAYRAM-I VELİ ANMA ETKİNLİKLERİ SOLFASOLDA YAPILDI
Anadolu’nun manevi mimarlarından sayılan ve Türk tasavvuf kültüründe önemli yeri olan Hacı Bayram- ı Veli, doğumunun 657. yılında anısına düzenlenen bir dizi etkinlikle anıldı.

Saat

Ziyaretçi Defteri

Son Yazılan Mesaj
Site Yönetimi
Sitemiz ile ilgili görüşlerinizi ziyaret
Ziyaretçi Defteri - Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Üye Girişi

Üye Girişi

Arama


SİTE TASARIM & PROGRAMLAMA - KDS | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi - Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs Sitesi - Şahıs Web Sitesi