Skip to content
Bulunduğunuz sayfa: Anasayfa arrow Solfasol Köyü ve Mezarlığı arrow Solfasol Köyü
Solfasol Köyü
Solfasol köyü, birçok kerameti bulunan İstanbul’un kimler tarafından Fetih edileceğini Allah’ın izni ile bilen her türlü ,ilmi talebelerine öğreten Bayramilik Tarikatının kurucusu zamanın profesörü,fakirleri gözeten ,imecenin en güzel örneğini veren Hacı Bayram-ı Veli Hz.lerinin doğduğu köydür.

Ankara’nın kuzeyinde kalan bu köy artık Altındağ ilçesinin 5000 nüfüslü bir mahallesi konumundadır. Etrafında Bağlariçi, Karkum, Yıldıztepe ve Doğantepe mahalleleri bulunmaktadır.

Çubuk 1 Barajının ve Çubuk çayının Solfasol topraklarında kalmasından dolayı zamanının en güzel piknik alanlarından birisi olarak anılırdı. Mahalleyi iki aşamalı olarak değerlendirebiliriz.

Merkez olan yerde Hacı Bayram –ı Veli Hz.lerinin doğduğu ev bulunmaktadır. Hemen üzerinde 1900 lü Yıllarında yapılan Merkez Cami bulunmaktadır. Eskiden Ankara’da meşhur olan Hacı Bayram suyu cami önünde akmaktadır. Hacı Bayram Veli’nin annesinin çamaşır yıkadığı Atça deresi de muhafaza edilmektedir. Merkezde bulunan evler kerpiçten yapılmış gecekondu tipi evlerdir. 2010 yılı itibariyle halen mahallede imar yapılamamıştır. En son alınan bilgilerin Altındağ Belediye Meclisinin aldığı karar doğrultusunda merkez mahallede kentsel dönüşüm projesi uygulanacağı yönündedir. Mahalle sırtını büyüklerimiz tarafından Dedelik denilen bir tepeye dayamıştır. Orman alanı olarak ayrılan tepenin bir kısmı çamlarla kaplanarak mahalleye yeşil bir şapka giydirilmiştir. Ümidimiz tamamının ormanlık alana çevrilerek tüm Ankara’ya kazandırılmasıdır.

Solfasol arazisi şu andaki isimleri ile Baraj, Bağlariçi, Karakum, Doğu, Gül pınar, Aliersoy, Siteler ve Doğantepe mahalleleri gibi geniş bir alanı kapsamaktayken şu anda çoğu yer gecekondu görümüne bürünmüştür. Hacı Bayram Veli bu arazilerde talebeleri ile birlikte imece usulü burçak ekerek onlarla beraber çorba içmiş ve fakir halka çalışarak geçinmeyi ve başkalarına ikram etmeyi öğretmiştir. Sadece Bağlariçi mahallesi sebze ve bağcılık yapıldığı için yeşil alan olarak muhafaza edilebilmiştir. Mahallenin sonradan katılan ve Karakum Mahallesi karşısında kalan bölümü Kuzey Ankara Kentsel dönüşüm projesi 2.etap kapsamında kaldığı için gecekondu görümünde beklemektedir.
 

Duyurular

2014 YILI ETKİNLİĞİMİZE DAVET Her yıl geleneksel olarak kutladığımız  Hacı Bayram-ı Veli Anma Etkinlikleri bu yıl 22 Haziran 2014 Pazar günü Yeşilöz Mah.İrfanbaştuğ Cad.protokol yolu giriş köprüsü altında gerçekleştirilecektir.Saat 13.30 da başlayacak etkinliğimizde Hacı Bayram-ı Veli Hz.lerinin Annesinin türbe açılışıda yapılacaktır. Tasavvuf müziği eşliğindeki semazen gösterisi ile devam edecek etkinliğimizde  misafirlere Et,pilav ve aşure ikramının yapılacağı etkinliğimizde, günün anısına  kitap  dağıtımıda gerçekleştirilecektir.Tüm Hacı Bayram-ı sevenleri ailecek etkinliğimize bekliyoruz. 

SOLFASOL MERKEZ CAMİİ İÇ DİZAYN VE MİNARESİ RESTORE EDİLDİ
Solfosal merkez camii iç kısım  lambiri, boya badana işleri yapılarak halısı değiştirildi.

SOLFASOL MEZARLIĞI TEMİZLETİLDİ
Bakımı ve koruması dernek başkanlığımız tarafından yapılan solfasol mezarlığı 2010 yılı bakım ve temizliği Ankara Büyük şehir Belediye başkanlığı ve derneğimiz işbirliği ile yapıldı.

10. HACIBAYRAM-I VELİ ANMA ETKİNLİKLERİ SOLFASOLDA YAPILDI
Anadolu’nun manevi mimarlarından sayılan ve Türk tasavvuf kültüründe önemli yeri olan Hacı Bayram- ı Veli, doğumunun 657. yılında anısına düzenlenen bir dizi etkinlikle anıldı.

Saat

Ziyaretçi Defteri

Son Yazılan Mesaj
Site Yönetimi
Sitemiz ile ilgili görüşlerinizi ziyaret
Ziyaretçi Defteri - Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Üye Girişi

Üye Girişi

Arama


SİTE TASARIM & PROGRAMLAMA - KDS | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi - Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs Sitesi - Şahıs Web Sitesi