Skip to content
Bulunduğunuz sayfa: Anasayfa arrow Solfasol Köyü ve Mezarlığı arrow Solfasol Köyü Mezarlığı
Solfasol Köyü Mezarlığı
Solfasol mezarlığı Solfasol mahallesinin karşı tarafında kalmaktadır. Çok eski bir mezarlık olmasına rağmen bakımlı bir yerdir.

Bakımı ve koruması Solfasol Hacı Bayram Veli sevenler Derneği tarafından yapılmaktadır. Mülkiyet tapusu Solfasol tüzel kişiliğine ait olmasına rağmen her türlü yetki ve mülkiyet Ankara Büyük Şehir Belediye Başkanlığına aittir.

Eski mezarlar kaybolmaya yüz tutmuştur. Hacı Bayram Veli Caddesi üzerindedir. Ortasından geçen yoldan dolayı ikiye bölünmüştür. Bundan dolayı bir bölümü Yıldıztepe mahallesinde bir bölümüde Karakum Mahallesi sınırları içerisinde kalmaktadır. Resmi olarak defin yapılmamaktadır.

Dernek Başkanlığı tarafından semtlere hizmet amaçlı olarak gasil hane ve küçük bir morg yapılmıştır.

Ayrıca bekçi ve hizmet binası olarak kullanılan bir yapı bulunmaktadır. Birsi mezarlık altında birisi mezarlık üstünde olmak üzere iki adet çeşme bulunmaktadır.
 
Çok önemli zatların yattığı rahmetliler arasında Tacettin dergâhının Şeyhi Mustafa Tacettin Efendi, Hacı Bayram Veli soyundan Şeyh Tayyib Baba, Arabacı İsmail, Mehmet Sait Efendi, SaatciBekir Efendi Ankara Mebusu Hacı Mustafa Bey, Börekçi Mehmet Efendi, Ankara Müftüsü Abidin Efendi, Ahmet Pilavoğlu ve sonradan defnedilen önemli kişiler bulunmaktadır.
 
ALLAH CÜMLESİNE RAHMET EYLESİN.
 

Duyurular

2014 YILI ETKİNLİĞİMİZE DAVET Her yıl geleneksel olarak kutladığımız  Hacı Bayram-ı Veli Anma Etkinlikleri bu yıl 22 Haziran 2014 Pazar günü Yeşilöz Mah.İrfanbaştuğ Cad.protokol yolu giriş köprüsü altında gerçekleştirilecektir.Saat 13.30 da başlayacak etkinliğimizde Hacı Bayram-ı Veli Hz.lerinin Annesinin türbe açılışıda yapılacaktır. Tasavvuf müziği eşliğindeki semazen gösterisi ile devam edecek etkinliğimizde  misafirlere Et,pilav ve aşure ikramının yapılacağı etkinliğimizde, günün anısına  kitap  dağıtımıda gerçekleştirilecektir.Tüm Hacı Bayram-ı sevenleri ailecek etkinliğimize bekliyoruz. 

SOLFASOL MERKEZ CAMİİ İÇ DİZAYN VE MİNARESİ RESTORE EDİLDİ
Solfosal merkez camii iç kısım  lambiri, boya badana işleri yapılarak halısı değiştirildi.

SOLFASOL MEZARLIĞI TEMİZLETİLDİ
Bakımı ve koruması dernek başkanlığımız tarafından yapılan solfasol mezarlığı 2010 yılı bakım ve temizliği Ankara Büyük şehir Belediye başkanlığı ve derneğimiz işbirliği ile yapıldı.

10. HACIBAYRAM-I VELİ ANMA ETKİNLİKLERİ SOLFASOLDA YAPILDI
Anadolu’nun manevi mimarlarından sayılan ve Türk tasavvuf kültüründe önemli yeri olan Hacı Bayram- ı Veli, doğumunun 657. yılında anısına düzenlenen bir dizi etkinlikle anıldı.

Saat

Ziyaretçi Defteri

Son Yazılan Mesaj
Site Yönetimi
Sitemiz ile ilgili görüşlerinizi ziyaret
Ziyaretçi Defteri - Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Üye Girişi

Üye Girişi

Arama


SİTE TASARIM & PROGRAMLAMA - KDS | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi - Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs Sitesi - Şahıs Web Sitesi