Skip to content
Bulunduğunuz sayfa: Anasayfa arrow Hacı Bayram Veli arrow Türbesi
Türbesi
ImageHACI BAYRAM-I VELİ TÜRBESİ
 
 
Hacı Bayram-ı Veli Camii’nin güney duvarına bitişik olan türbe, Hacı Bayram-ı Veli’nin öldüğü yıl olan H.833/ M.1429-30 yılında yapılmıştır.Kare planlı ve kubbeli bir yapı olan türbenin güneyinde Fazıl Paşa türbesi,batısında cami avlusu yeralmaktadır.
 
Türbeye giriş batı cephesindendir.Türbe içinde Hacı Bayram-ı Veli’nin sandukası ile birlikte dokuz adet sanduka bulunmaktadır.Türbenin kurşun kaplı kubbesinin iç yüzeyleri zengin kalemişleriyle süslenmiştir.Kubbe eteğindeki yazıda kuşağında sekiz kez ‘ La ilahe illallahül Melikül Hakku-l Mübin ’ yazısı tekrarlanmıştır.Bu yazıların arasında küfi yazı ile yazılan bir başka yazı içinde Celal ve Nebi adları okunmaktadır.
 
Türbe yapısından günümüze kadar gelebilen, ancak bugün Ankara Etnoğrafya Müzesinde bulunan türbenin iç ve dış kapıları türbenin yapıldığı döneme ait olmaları yanında bir çok ahşap tekniğini birarada bulundurması bakımından önemlidir. Kapıların her ikiside türbe ile aynı tarihe yani 15.yüzyıla aittir.
 
Oyma tekniği ile işlenmiş dış kapıda aşağıda Türkçe anlamı verilen bir kitabe bulunur.
 
‘Eğer dünya bir kişi için devam etseydi ( yaratılsaydı) onda ebedi kalacak kişi ancak Allah’ın Resulü ( Muhammed) olurdu.’
 
İç kapı diğerine göre işçilik kalitesi bakımından daha üstündür.Dikdörtgen kapı kanatlarının ortada kalan bölümlerinde dörder altıgenin içinde küfi yazı ile Allah ve Muhammed yazılmıştır.Bu bölümün üzerindeki üst bölümlerde ise derin oyma tekniği ile her iki kanatta Arapça sülüs ile Yunus Suresi 62.Ayet yazılmıştır.Ayetin Türkçe anlamı ;
 
Allah’ın o veli kulları varya ; işte onlar için ne korku ve ne de hüzün vardır.
 
 
 
 

Duyurular

2014 YILI ETKİNLİĞİMİZE DAVET Her yıl geleneksel olarak kutladığımız  Hacı Bayram-ı Veli Anma Etkinlikleri bu yıl 22 Haziran 2014 Pazar günü Yeşilöz Mah.İrfanbaştuğ Cad.protokol yolu giriş köprüsü altında gerçekleştirilecektir.Saat 13.30 da başlayacak etkinliğimizde Hacı Bayram-ı Veli Hz.lerinin Annesinin türbe açılışıda yapılacaktır. Tasavvuf müziği eşliğindeki semazen gösterisi ile devam edecek etkinliğimizde  misafirlere Et,pilav ve aşure ikramının yapılacağı etkinliğimizde, günün anısına  kitap  dağıtımıda gerçekleştirilecektir.Tüm Hacı Bayram-ı sevenleri ailecek etkinliğimize bekliyoruz. 

SOLFASOL MERKEZ CAMİİ İÇ DİZAYN VE MİNARESİ RESTORE EDİLDİ
Solfosal merkez camii iç kısım  lambiri, boya badana işleri yapılarak halısı değiştirildi.

SOLFASOL MEZARLIĞI TEMİZLETİLDİ
Bakımı ve koruması dernek başkanlığımız tarafından yapılan solfasol mezarlığı 2010 yılı bakım ve temizliği Ankara Büyük şehir Belediye başkanlığı ve derneğimiz işbirliği ile yapıldı.

10. HACIBAYRAM-I VELİ ANMA ETKİNLİKLERİ SOLFASOLDA YAPILDI
Anadolu’nun manevi mimarlarından sayılan ve Türk tasavvuf kültüründe önemli yeri olan Hacı Bayram- ı Veli, doğumunun 657. yılında anısına düzenlenen bir dizi etkinlikle anıldı.

Saat

Ziyaretçi Defteri

Son Yazılan Mesaj
Site Yönetimi
Sitemiz ile ilgili görüşlerinizi ziyaret
Ziyaretçi Defteri - Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Üye Girişi

Üye Girişi

Arama


SİTE TASARIM & PROGRAMLAMA - KDS | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi - Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs Sitesi - Şahıs Web Sitesi