Skip to content
Bulunduğunuz sayfa: Anasayfa arrow Derneğimiz
Derneğimiz
Derneğimiz Hakkında Genel Bilgi
ALTINDAĞ SOLFASOL KÖYÜ HACI BAYRAM-I VELİ HZ. SEVENLER DERNEĞİ KURULUŞ TARİHÇESİ
1994
 
1350 Yıllarında doğmuş, tüm İslam âlemine mal olmuş, Allah’ ın sevgili kulu HACI BAYRAM-I VELİ; Yıl 1994 tam 644 yıl geçmiş, Hacı Bayram-ı Veli unutulmuş, değerlerimiz kültürümüz yeni nesillere taşınmamış. Bunun üzüntü ve ızdırabıyla 10 arkadaş yan yana geliyoruz, Solfasol ve civarında birlik ve beraberliğimizin pekişmesi. HACI BAYRAM-I VELİ Hazretlerine hizmet elçisi olabilmek için bir dernek kuruyoruz:

ALTINDAĞ SOLFASOL KÖYÜ HACI BAYRAM-I VELİ HZ. SEVENLER DERNEĞİ. 
Göreve gelen yönetimimiz derhal çalışmalara başladı. Öncelikle solfasol da bulunan Hacı Bayram-ı veli Hazretlerinin doğduğu evinini ve bünyesinde bulunan Caminin koruma altına alınabilmesi için Kültür Bakanlığı ve Tabiat varlıklarını koruma müdürlüğü ile temasa geçerek gerekli müracaatları yaptık.

Dönemin Cumhurbaşkanı sn. Süleyman Demirel beyi makamında iki kez ziyaret ederek bu konuda yardımlarını talep etmemiz neticesinde Kültür ve Tabiat Varlıklarını koruma müdürlüğünün 06/05/1996 tarih ve 4594 sayılı kararı doğrultusunda “Korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı” olarak koruma altına alındı. Daha sonraki hedefimizde bu iki eserin restorasyon çalışmaları ile ilgili girişimlerde bulunmak oldu.

Büyükşehir ve Altındağ Belediye Başkanlıkları ile yapılan görüşmeler ve temaslar müspet netice ile sonuçlanmış ve 2 yıllık bir çalışma neticesinde dış restorasyon çalışmaları bitirilmiş: iç eşya ve dizayn çalışmaları dernek başkanlığımız tarafından yapılarak hizmete açılmıştır.

HACI BAYRAM-I Veli Hazretlerini yeni nesillere tanıtmak ve bu kültürü ileriye taşımak maksadı ile Altındağ belediye başkanlığı ve derneğimiz işbirliği ile 1998 yılından beri HACI BAYRAM-I Veli Hazretlerini anma etkinleri yapılmaktadır. Mayıs ayının son haftasında gerçekleştirilen bu etkinliklerde HACI BAYRAM-I Veli Hazretlerini tanıtıcı konuşmalar yapılarak katılımcılara kitap, CD dağıtılarak aşure ve içecek ikram edilmektedir. Bu etkinlikle ilgili geliştirme çalışmalarımız devam etmektedir.

Çoğu kişinin bilmediği Hasköy Dörtyol mevkiinde bulunan HACI BAYRAM VELİ Hazretlerinin annesinin mezarı sonradan yapılan ilköğretim okul bahçesi içerisinde kalmasından dolayı okul öğrencileri açısından olumsuzluk sergilemekte idi. Bu olumsuzluğu göz önünde bulunduran derneğimiz Keçiören İlçe Belediye Başkanı Sn.Turgut Altınok ile yapılan görüşmeler neticesinde bir mimari proje uygulaması yapılarak 450 m² lik bir alanda havuzu çeşmesi ve yeşil alan çalışması dernek başkalığımızın ortak çalışması ve katkıları ile çok güzel bir görünüm kazanması sağlanmıştır.

Yaptığı katkı ve çalışmalardan dolayı Büyükşehir, Altındağ ve Keçiören Belediye Başkanlıklarına teşekkür ve şükranlarımızı sunuyoruz. 

Semtimiz ve civarlarındaki sorunları halletmekte kararlı olan başkanlığımız öncelikle daha önce her cenazenin kolayca defnedilebildiği ve çok bakımsız olan solfasol mezarlığının bakım onarımı ile ilgili tedbirler alarak her türlü olumsuzluklara müdahale ederek disiplini sağladı. 

Daha sonra bir gasil hane yaptırılmış ve üç cenazelik morg ilave edilerek hizmete açılarak bir eksiklik daha giderilmiştir.

Semtimizdeki yaşam şartlarının düşük olmasını göz önünde bulunduran dernek başkanlığımız yaptığı çalışma ve araştırmalar doğrultusunda fakir ve ihtiyaç sahibi kişiler, adresleri ile tespit edilmiş özellikle çoğunluğu Ramazan ayında olmak üzere her yıl 250-300 civarında kişiye gıda, giysi ve para yardımı yapılmıştır.

Semtimizde bulunan okullar, ana sağlık ve semtimiz kulübü olan Solfasol Spor Kulübümüze her türlü maddi ve manevi yardım yapılmış; yapılması gereken her türlü işler titizlikle takip edilmiştir.

Dernek merkezimiz sabahtan akşama kadar açık tutularak üyelerimizin çay içerek ve kitap okuyarak dinlenmeleri sağlanmıştır. 

Doğru bildiğimiz tüm işleri yapmakta kararlı olan dernek yönetimimiz AR-GE çalışmalarına devam etmektedir. Kuruluşundan bugüne kadar hizmet veren ve emeği geçen tüm kurum ve kişilere teşekkür eder, şahsım ve yönetim kurulu arkadaşlarım adına en içten saygılarımı sunarım. 
 
 
 
MUSTAFA MERT
 
Dernek Başkanı 
 
Başkanımızın Mesajı
 
Yönetim Kurulu
 
Denetim Kurulu
 
Üye Listesi
 
Üyelik Dilekçesi
 
Dernek Tüzüğü
 
Dernek Tarihçesi
 
Dernek Merkezi
 
Dernek Faaliyetleri
 
Derneğimizin Hedefleri
 
Dernek Hesap Numaraları
 

Duyurular

2014 YILI ETKİNLİĞİMİZE DAVET Her yıl geleneksel olarak kutladığımız  Hacı Bayram-ı Veli Anma Etkinlikleri bu yıl 22 Haziran 2014 Pazar günü Yeşilöz Mah.İrfanbaştuğ Cad.protokol yolu giriş köprüsü altında gerçekleştirilecektir.Saat 13.30 da başlayacak etkinliğimizde Hacı Bayram-ı Veli Hz.lerinin Annesinin türbe açılışıda yapılacaktır. Tasavvuf müziği eşliğindeki semazen gösterisi ile devam edecek etkinliğimizde  misafirlere Et,pilav ve aşure ikramının yapılacağı etkinliğimizde, günün anısına  kitap  dağıtımıda gerçekleştirilecektir.Tüm Hacı Bayram-ı sevenleri ailecek etkinliğimize bekliyoruz. 

SOLFASOL MERKEZ CAMİİ İÇ DİZAYN VE MİNARESİ RESTORE EDİLDİ
Solfosal merkez camii iç kısım  lambiri, boya badana işleri yapılarak halısı değiştirildi.

SOLFASOL MEZARLIĞI TEMİZLETİLDİ
Bakımı ve koruması dernek başkanlığımız tarafından yapılan solfasol mezarlığı 2010 yılı bakım ve temizliği Ankara Büyük şehir Belediye başkanlığı ve derneğimiz işbirliği ile yapıldı.

10. HACIBAYRAM-I VELİ ANMA ETKİNLİKLERİ SOLFASOLDA YAPILDI
Anadolu’nun manevi mimarlarından sayılan ve Türk tasavvuf kültüründe önemli yeri olan Hacı Bayram- ı Veli, doğumunun 657. yılında anısına düzenlenen bir dizi etkinlikle anıldı.

Saat

Ziyaretçi Defteri

Son Yazılan Mesaj
Site Yönetimi
Sitemiz ile ilgili görüşlerinizi ziyaret
Ziyaretçi Defteri - Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Üye Girişi

Üye Girişi

Arama


SİTE TASARIM & PROGRAMLAMA - KDS | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi - Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs Sitesi - Şahıs Web Sitesi